Ubytování v Rumunsko, je pro Vás zajištěné v krásné české vesničce Sfanta Ellena(svatá helena)v oblasti Banátu,která leží v kopcích nad Dunajem. Ubytování je ve dvou či více lůžkových pokojích. V ceně ubytování je zahrnuto výborná domácí kuchyně. (snídaně, obědy, večeře).
Svatá Helena je jednou z šesti českých vesnic a leží cca 400 m. n. m. asi 10 kilometrů od města Moldova Nouă. Vesnice vznikla, stejně jako ostatní české vesnice v Banátu, díky přistěhovalcům v roce 1824. Svatá Helena má cca 500 obyvatel a jednoznačně vládnoucím náboženstvím zde jsou Katolíci a Baptisté.

Ve vesničce lze nalézt dva kostely, jeden katolický a druhý evangelický. Katolický pochází z roku 1879 a evangelický byl zbudován v roce 1887. Svatá Helena má také svoji vlastní školu. Ve škole se učí od první do čtvrté třídy všechny předměty v češtině. K tomu navíc mají děti hodiny rumunštiny. Od páté do osmé třídy se situace otáčí a děti se učí všechno v rumunštině a k tomu mají hodiny češtiny.

Většinu obyvatel vesnice živí zemědělství. I přesto i zde je tento druh obživy na ústupu, což je důsledek velkého stěhování obyvatel českých vesnic v Banátu zpět do Čech. Velmi oblíbenými plodinami zde jsou kukuřice a pšenice.

Co se okolí Svaté Heleny týče, nejvýznamnějšími úkazy jsou patrně tzv. Turecká díra a také Kulhavá Skála. Celkové okolí vesnice je vesměs velmi obklopeno krasovými útvary.
Roční teplota na území Banátu je o něco vyšší než v České republice. Střídají se tu čtyři roční období. V oblasti Banátu dříve sídlili bukové pralesy, které však byly vykáceny na stavby vesnic a za obchodním účelem. Dříve v těchto lesích žili medvědi a vlci. Náboženská správa zde byla zajištěna římskokatolickou církví na Gerníku a Eibentálu. Kostel na Gerníku byl postaven díky daru, který vesnici poskytl František Josef I.

V dnešní době je území osídleno velmi řídce. Většina obyvatel se přestěhovala zpět do Čech, kde žijí většinou na západě Čech. Tito obyvatelé však zůstávají s Banátem nadále v kontaktu a jsou také ve spojení mezi sebou. Kontakt s jejich starým domovem je pro ně velmi důležitý.

Doprava do Rumuska na řeku Dunaj, do oblasti Banátu, je možná vaším dopravním prostředkem. Cesta do Svaté Heleny trvá přibližně 12 hodin a celková délka cesty je kolem 1000 km s Prahy.

Projíždí se přes Slovensko, kde Vám stačí zakoupit dálniční známku na každé pumpě, jěště u nás před příjezdem na hranice. Dále se jede do Maďarska, kde se koupí mýtný poplatek na hranicích. Oba státy se projíždí skoro celé po dálnicích.

Při příjezdu k Rumunským hranicím, chce počítat s celní kotrolou Vašich dokladů (je nejlepší když máte všichni v celém vozidle stejné doklady-občanky nebo pasy) a poté na čerpací stanicí, zakoupit mýtný poplatek. Rumuské hlavní silinice, jsou docela udržované ale počítejte posledních 100 km, je trochu adrenalinových. Není náhoda že po 5 kilometrech rovné cesty, je najednou díra přes půl silnice, hluboká i 20cm. Taky se vyplatí dávat pozor na přebíhající psi, kterých je v Rumunsku hodně.

Na dunaji je povolen lov ryb, 24 hodin denně na 4 pruty. Pro letošní rok je zakázán lov s ostrova, bóje je možné vyvážet do vzdálenosti okolo 25 metrů, na některých místech i více. Zahájení lovu dravců od 1.6. Zakáz rozdělávání otevřených ohňů. Pozor na proplouvání velkých trajektů a rybářských sítí. Lov čeřínkem povolen.

Pobyt v Rumunsku je zpravidla pořádán od soboty do soboty, ale nechá se domluvit kratší i delší pobyty. Záleží jen na Vás. V rumunsku se dá platit rumunskými levy, eury a českými koruny.

  • Ubytování s plnou penzí --- 500,-/den
  • Povolenka a poplatek za vstup do hraničního pásma --- 1500,-/týden
  • Doprava s dálničními poplatky --- 2800,-/osoba
  • Zapůjčení lodě s benzínovým motorem --- 1000,-/den

Možnost zapůjčení veškerého rybářského vybavení (pruty, echolot, bivak atd.)