Počasí na Ebru !

Počasí na Ebru je poměrně stálé bez výrazných konkrétních výkyvů. Díky suchému počasí - vlhkost málokdy na Ebru přesahuje 10% jsou i letní, na středoevropana velmi vysoké teploty poměrně snesitelné. Teoreticky lze říci že 40°C na Ebru při zdejším suchém vzduchu odpovídá 28°C v čechách. Zajímavé jsou třeba zimní teploty kdy v prosinci přicházejí první ranní mrazíky a v lednu a únoru nejsou ranní teploty okolo -10°C ničím neobvyklé, velmi zřídka napadne na Ebru i sníh, sice 2 cm, které rychle roztají, ale ani sníh není na Ebru ničím neobvyklým. Rybolov v zimních měsících je jeden z nekrásnějších i když jsou ranní teploty hluboko pod nulou v deset hodin již bývá okolo 5°C a v poledne je i přes 15. Tato teplota vydrží tak do šestnácté hodiny kdy opět padá dolů. Ryby jsou v měsících prosinec až únor mimořádně aktivní (snad vyjma kaprů a black bassů), úlovky zvláště velkých exemplářů sumců a candátů jsou v tuto dobu na Ebru na denním pořádku - díky teplotě vody 8-10°C je úlovků v tuto dobu opravdu hodně.

Březen a duben jsou už vyloženě nádherné měsíce - teplota vody vystoupá na horní přehradě koncem března už k 18°C a není problém se jít i vykoupat o měsíc později je již teplota na 20-22°C - denní teploty jsou mezi 20 a 25°C.V březnu jsou běžné deště, ovšem jste ve Španělsku takže buď velmi mírné nebo krátké přívalové v rozsahu několika málo minut. Květen a červen začíná na Ebru plné léto, teploty vzduchu překračují běžně 30°C a teplota vody je již ke koupání vynikající. Červenec a Srpen to je ta pravá soda – teploty až 45°C ve stínu, na slunci běžně okolo 60, ovšem nemusíte se ničeho bát – ryby žerou především ráno a přes noc – vedro strávíte v klimatizovaných pokojích nebo u bazénů a přes noc rybaříte. Září je stále ještě velmi teplý měsíc, který lze srovnat s červnem, teplota vody se sice pomalu snižuje, ale stále má min. 25°C – tedy příjemnou koupací. Vzduch má na Ebru celý tento měsíc okolo 30°C – začínají zrát granátová jablka a velmi zřídka prší. Říjen je jeden z nejlepších a nejpohotovějších měsíců – jak co se teploty vzduchu a vody, tak i aktivity ryb týče. Říjen je ovšem také nejfrekventovanější měsíc – na Ebru je běžně vyprodáno – je obrovský problém sehnat volné ubytování nebo loď. Měsíce září a říjen se pro rybaření rezervují měsíce dopředu a rozhodně to stojí za to. Listopad je poměrně deštivý měsíc, ovšem i tak je počasí stabilní, ranní nízké teploty okolo 5-8°C bohatě kompenzují teploty přes den kdy šplhají ke 20°C ve stínu a není problém se v tuto dobu na Ebru pohybovat v šortkách a tričku.
Doprava do Španělska na Ebro autem:

Pokud volíte cestu vlastním automobilem tak nejspíše pojedete přes:

  • Česká republika: Praha - Plzeň - Rozvadov
  • Německo: Heilbronn - Karlsruhe - Freiburg
  • Francie: Mulhouse - Dijon - Lyon - Montpelier - Perpignan
  • Španělsko: Barcelona - Leida - Fraga - Mequinenza

Vzdálenost Praha - Mequinenza je přibližně 2 000 km a cesta trvá zhruba 18 - 20 hodin jízdy, prakticky neustále pojedete po dálnicích (počítejte s mýtem ve Francii a Španělsku, za které zaplatíte okolo 180 € za obě cesty). Při cestě z Barcelony využijte starou dálnici A2, je totiž bez poplatků.

Lze použít i trasu přes Itálii a po Francouzské riviéře, která je sice velmi zajímavá - za Marseille lze navštívit deltu Rhony, nebo v Perpignanu uhnout na Andoru a přes sedlo Burg Madame okolo Andory dolů na Leidu - ovšem velmi frekventovaná a často ucpaná (především okolo Marseille).Doprava do Španělska na Ebro letadlem

V dnešní době létají přímé linky do Barcelony a Girony z Prahy, Wídně a Bratislavy - aktuálně je nejvýhodnější španělská letecká společnost Wueling - http://www.wueling.com/ - cena zpáteční letenky běžně 120 - 160 €. Možností jsou i letnekové agregátory, se kterými se občas dá ušetřit (např. Skypicker.com nebo skyscanner.cz) Pokud se rozhodnete pro půjčení automobilu na letišti můžete využít nabídky řady půjčoven, jako například www.hertz.com, www.sixt.com, www.europcar.com - Ceny menších vozidel typu Seat Ibiza začínají na cca. 100 € / týden.

Stručná pravidla:

Španělský rybářský řád je poměrně obsáhlý a složitý, Ovšem na druhou stranu to jak to zde funguje je kolikrát v Čechách natolik zkreslováno že si je dobré udělat nejakou představu ještě před cestou. Potřebujete tzv. licenci k rybolovu v provincii Aragon při lovu na nádrži Riba Roja navíc místní povolenku tzv. COTO. Na přehradě Riba Roja je třeba si dát pozor na to kudy probíhá hranice regionů Aragon a Katalánsko - obojí mají pravdla trochu odlišná


Limity úlovků na přehradě Mequinenza (horní)

Candát - bez doby hájení 6ks na rybáře a den o minimální délce 45cm (španělé měří rybu na střed ocasní ploutve - počítejte že je třeba 5cm přidat).

Sumec - bez míry a doby hájení.

Blackbass - 6ks na osobu/den o minimální délce 35cm.

Kapr - neomezený počet kusů s mírou 35cm.


Limity úlovků na přehradě Riba Roja

Candát - 4ks na osobu/den o minimální míře 50cm (španělé měří rybu na střed ocasní ploutve - počítejte že je třeba 5cm přidat).

Sumec - 2ks na osobu/den s mírou 100cm.

Blackbass a Kapr - jsou na spodní přehradě hájeni a je nutno je bez odkladu pustit zpět.Veškeré úlovky nesmí být pro případnou kontrolu filetovany během lovu. Denní doba lovu je od hodiny před svítáním po hodinu po západu slunce - při lovu sumců do 24.00.

Při lovu z lodě je třeba kromě rybářských dokladů (Coto a Licence) mít u sebe i doklady o registraci a pojištění lodě (loď musí mít Španělskou registraci) a doklad na ověření totožnosti (stačí i kopie pasu nebo OP). Lov z lodě je možný pouze od svítání do soumraku. ' Vyvarujte se nožů s čepelí delší než 10cm viditelně ložených. Chytá se na 2pruty a žádné další by neměli být během lovu rozloženy. Při lovu z lodi je zákaz požívání alkoholických nápojů. Nástražní rybičky musíte mít umístěny viditelně v lodi pro případnou kontrolu - je zakázáno používání řízkovnic umístěných mimo plavidlo. Při lovu ve Španělsku je třeba dodržet vzdálenost 200m od tělesa přehradní hráze. Zákaz bivakování u vody (stany ať už s podlahou nebo bez). Minimální vzdálenost mezi lovícími na břehu je 10m, při lovu sumce 25m a při lovu z lodě 50m. Tak jako v každém státě na jihu je třeba dodržovat striktní zákaz rozdělávání ohňů - hrozí opravdu vysoké pokuty - i místní firmy a občané potřebují na pálení (listí, tráva...) speciální povolení.

Toto je opravdu jen stručný výklad základních pravidel - pokud máte jakékoli dotazy neváhejte nás kontaktovat !!

Aktivita ryb a průměrné denní teploty v jednotlivých měsících !!


Měsíc Teplota vody Teplota vzduchu Sumec Kapr Candát na přívlač Candát na rybičku Black Bass
Leden 7-10°C 6-14°C 2 1 0 5 0
Únor 8-11°C 8-15°C 2 1 2 5 0
Březen 9-13°C 10-20°C 4 3 5 3 1
Duben 14-20°C 23-33°C 5 4 5 3 2
Květen 18-23°C 25-35°C 3 5 2 2 3
Červen 20-25°C 28-35°C 2 5 1 3 4
Červenec 23-28°C 30-38°C 5 5 1 3 5
Srpen 25-30°C 30-38°C 5 5 1 3 5
Září 20-25°C 25-30°C 5 5 1 5 5
Říjen 16-19°C 18-23°C 5 3 3 5 3
Listopad 13-16°C 16-19°C 3 1 3 5 0
Prosinec 10-14°C 14-16°C 2 1 1 5 0
0-nejslabší aktivita , 5-nejlepší aktivita            

Ebro trochu jinak !!

Pokud plánujete další výpravu do Španělska a doma už čelíte poznámkám na téma - furt seš jen na rybách, na kluka prdíš, víš vůbec, že Karolína má nový objev....atd. Určitě to znáte, nemyslím si, že existuje moc rodin, kde by to bylo jinak. Manželka má pro vašeho koníčka a nemusí to být jen ryby, málokdy 100% pochopení. No a pokud ho, přeci jen má - tak dříve nebo později se bude dožadovat pozornosti i pro sebe !!

Tak proč nespojit rybaření na Ebru s rodinnou dovolenou. Nemyslete si, že to nejde - z našeho campu je to k moři 110km a na lyžarská střediska do Pyrenejí mnohdy méně než 200km. Připočtete-li k tomu osobní kouzlo Španělska a bezpočet nejen kulturních památek, celé to šikovně zabalíte, určitě vám další rybaření na Ebru - doma projde.

Moře a plážeCesta z Mequinenzy k moři se dá zvládnout za méně než hodinu a půl, pokud nenarazíte na problémy lze tento čas i o pár minutek zkrátit. Katalánské a Aragonské pobřeží nabízí vše co si jen dokážete na klasické plážové dovolené představit - pobřeží známé jako Costa del Azahar navazuje přímo nad Barcelonou na pláže Costa Brava ( rozhodně v ničem nezaostává) a pokračuje až dolů do Valencie. Na několika stovkách kilometrů najdete desítky měst a městeček s klasickým plažovým vyžitím od prvotřídních barů s často až neuvěřitelnými koktejly přes vynikající restaurace s nabídkou všech možných i nemožných mořských potvor za více než přijatelné ceny.

Ceny to je ve Španělsku kapitola sama pro sebe, prakticky vše je tu levnější než v ČR, ale pozor!! Pokud vejdete do prvního obchodu s potravinami na pláži budete asi dost nemile překvapeni, je třeba využívat nabídky velkých obchodů na periférii - Simply, Carrefour, Mercadona, Lidl..atd. Nabídka zboží i konkurence mezi obchodníky je obrovská, a na cenách je to vidět. Pokud však vyhledáváte klid malých letovisek, kde budete jen vy, slunce a moře, musíte paradoxně počítat s vyšší cenou. Prázdninové letovisko s fotogenickým jménem Miami Platja (u cedule se jménem městečka se fotí prakticky každý), je většinu sezóny relativné klidné a s parkováním (zadarmo) přímo na plaži není nikdy problém. Za každý nákup od piva přes oběd v restauraci tu ovšem dáte o mnoho víc než např. v mnohem rušnějším Salou. Samozřejmně, nechybí nabídka vodních sportů od skůtrů přes projíždky na padáku až třeba po potápění.

Nemusíte ovšem zapomínat ani na děti - aquapark najdete prakticky v každém větším městě a ZOO nebo mořské aqurium v Barceloně zabaví celou rodinu. Vzdálenost k moři je časově tak nenáročná, že není problém jezdit každý den. Je, ale pravdou, že denní ježdění nemusí být to pravé a budete chtít na pláži zůstat několik dnů. Pak závisí jen na vás jakou kategorii ubytování zvolíte. Ceny apartmánů i hotelových pokojů začínají na prakticky stejné částce dvaceti eur za noc - schválně uvádím cenu za noc ne za osobu, není pochopitelně problém sehnat luxusní hotel za několikanásobek této částky i se službami AI.

Lodě

Náš Camp disponuje několika typy lodí k pronájmu k jejichž řízení nepotřebujete žádné oprávnění – ve Španělsku můžete obsluhovat motor do 15Hp,pokud jste úplní začátečníci, absolujete krátké zaškolení obsluhy lodě a motoru a můžete bez obav vyrazit za svými úlovky na řeku Ebro. Užijte si rybaření ve Španělsku naplno - naše flotila je vám plně k dispozici.

Loď INOX Plus

Nerezová loď o délce 4,9m s motory o výkonu 13,5 a 15Hp s cestovní rychlostí cca. 18km/hod. Ideální pro 1-3 rybáře.


Hliníkové čluny Alucraft 14

Zcela nové čluny vybavené transportním vlekem a motory o výkonu 15 a 25Hp i se slabším motorem ke kterému není potřeba průkaz VMP lze ve třech osobách dosáhnout cestovní rychlost přes 30km/hod, s motorem 25Hp lze jezdit rychlostí přes 50km/hod a rybařit po celé ploše obou nádrží. Optimální pro 2-3 osoby.


Hliníkové lodě Quicksilver 15F

Rychlé hliníkové lodě s motory o výkonu 15 a 25Hp (nutný průkaz VMP) s cestovní rychlostí 25 až 40Km/hod. dle obsazenosti a zatížení. Vhodné pro max. 3 osoby - díky nízké hmotnosti a vyšší rychlosti vhodné k lovu po celé přehradě. K dispozici transportní vlek pro rybaření na horní nádrži - loď si můžete odvést vlastním autem nebo využít služby našeho personálu.

Apartmán č.1

Lednička, koupelna se sprchovým koutem, 2x třílůžková ložnice, klimatizace, obývací pokoj.

Aparmán č.2

Lednička, koupelna se sprchovým koutem, 2x třílůžková ložnice, klimatizace, obývací pokoj s výhledem na jezero.

Apartmán č. 3

Lednička, koupelna se sprchovým koutem, 2x třílůžková ložnice, klimatizace, obývací pokoj s výhledem na jezero.

Apartmán č.4

Lednička, mrazák, koupelna se sprchovým koutem, 2x dvoulůžková ložnice, klimatizace, obývací pokoj s výhledem na jezero, zastřešená venkovní terasa s výhledem na jezero.

Apartmán č.5

Lednička, mrazák, koupelna se sprchovým koutem, 2x dvoulůžková ložnice, klimatizace, obývací pokoj s výhledem na jezero, zastřešená venkovní terasa s výhledem na jezero.

Nestor Haus

Dům s s bytem 4+kuchyně o kapacitě 7lůžek - jedná se o nově zrekonstruovaný dům s nádhernou terasou a výhledem na jezero. Součástí kuchyňský kout, společenská místnost s krbem a sociální zařízení se sprchovým koutem. Vybaveno novou kuchyňskou linkou, novým nábytkem a veškerým vybavením!! Jedná se o zcela nově zrekonstruovaný dům s možností parkování - minimální obsazenost 4 osoby), celková kapacita 7 osob.

Pokoj 2

Jednoduše vybavený 4 lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením -WC, koupelna se sprchovým koutem, klimatizace, TV, lednička.

Pokoj 3

Jednoduše vybavený 4 lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením -WC, koupelna se sprchovým koutem, klimatizace, TV, lednička.

Pokoj 4

Jednoduchý třílůžkový pokoj pro nenáročné - vybavený základním nábytkem. Sociální zařízení vedle domu.

Pokoj 5

Jednoduchý dvoulůžkový pokoj pro nenáročné - vybavený základním nábytkem. Sociální zařízení vedle domu.

Pokoj 7

Velmi pěkně vybavený 4 lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením, ledničkou a TV.

Pokoj 8

Velmi pěkně vybavený 3 lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením, ledničkou a TV.

Karavan/camp

Chcete li nezávislé a ekonomické ubytování, můžete přijet se svým karavanem, obytným autem nebo jen se stanem.

Níže uvedené ceny jsou pouze orientační, konečná cena je ovlivněna délkou pobytu a dalšími skutečnostmi.
Ubytování - orientační ceny

Typ Cena
Pokoj 4,5,6 - klimatizace bez TV a ledničky 100,00 €
Pokoj 2,3,7,8 WC a koupelna se sprchovým koutem, klimatizace, TV a lednička 250,00 €
Apt. 1,2,3 WC a koupelna se sprchovým koutem, klimatizace, TV a lednička 300,00 €
Apt. 4,5 s výhledem na Ebro, WC a koupelna se sprchovým koutem, klimatizace, TV, lednička a mrazák na pokoji 390,00 €
Obytný dům s výhledem na jezero, WC a koupelna se sprchovým koutem, klimatizace,TV, lednička, mrazák, kuchyně. Jedná se o zcela nově zrekonstruovaný dům s možností parkování - minimální obsazenost 4 osoby), celková kapacita 7 osob 1500,-/4osoby + 200 za každou další !! 1 500,00 €

Děti do 10 let ubytování a strava zdarma !!!!Lodě k zapůjčení

Typ Popis Cena za den Cena za týden
Nerezová loď Délka 4,9m, s motory 13,5/15hp max. 4 osoby (rychlost cca.18km/hod) 70,- € 350,- €
Quicksilver 15"/15 Délka 4,5m s motorem 15hp a transportním vlekem (rychlost cca. 25km/hod). Max. 4 osoby. 80,- € 400,- €
Quicksilver 15"/25 Délka 4,5m s motorem 25hp a transportním vlekem (rychlost cca. 40km/hod). Max. 4 osoby. 100,- € 500,- €
Alucraft 14"/15 Délka 4,3m s motorem 15hp a transportním vlekem (rychlost cca. 35km/hod). Max. 3 osoby. 80,- € 400,- €


Stravování - služby

Typ Popis Cena
Polopenze Snídaně formou bufetu, večeře servírované 120,- €/týden
Večeře   14,- €/den
Extra večeře Speciální dny - Gril, Paela, ...atd 18,- €/den
Snídaně   6,- €/den
Úklid pokoje   10,- €
Benzín Vydává se mezi 8 a 10 hodinou ranní 1,6,- €/litr
Povolenka Coto - na přehradu Riba Roja/týdenní 20,- €
Licence Roční státní lístek 15,- €
Doprava Transfer z/na letiště (Barcelona) 150/250,- €
Guiding Rybolov s průvodcem na přehradě Riba Roja, min. 2 osoby - 8 hod. 40,- €/os
Guiding Rybolov s průvodcem na přehradě Mequinenza, min. 4 osoby - 8hod. 60,- €/os
Gril Plynový - včetně bomby 10,- €/den
Automobil Opel Astra 1.6i 5dv. - benzín zvlášť 20,- €/den

Camping - můžete za námi přijet i pod stan nebo s karavanem či obytným autem!! V tomto případě platíte 10,-€/os/den - v případě příjezdu před 12 hodinou a odjezdu po 12té hodině se toto počítá jako celý den!! V případě zájmu můžete mít karavan u nás i celoročně zaparkovaný - za cenu 600,-€/rok máte v ceně 30 volných dnů!!

Pro aktuální počasí klikněte zde